Jak zatočit s lupy? Zlepšete své stravování!
Příznaky
Svědí Vás kůže na hlavě? Tvoří se Vám na pokožce hlavy malé šupinky či dokonce celé kolonie šupin? Pak Vás s největší pravděpodobností trápí právě lupy. Lupy jsou šupinky odlupující se z rohové vrstvy vlasové pokožky. Nejedná se o vážné onemocnění, ale pro pacienta je nepříjemné především z estetických důvodů. Lupy jsou patrné jak na pokožce hlavy, tak po celé délce vlasů. Jsou patrné i na oblečení, zejména na tom tmavém.
Příčiny vzniku lupů
Jedná se v prvé řadě o nedostatečnou imunitní ochranu vlasové pokožky. Může to být zapříčiněno jak dědičným faktorem, tak i hormonální poruchou. Dále se na jejich vzniku může podílet nedostatečná či nekvalitní péče o vlasy. Tvorba lupů stoupá při zvýšeném odmaštění pokožky. Vliv může mít i nadměrný stres, obezita a nekvalitní stravování. Padání lupů mohou způsobit i kvasinky. V tomto případě je třeba zahájit co nejdříve léčbu, abychom zabránili dalším problémům s vlasy.
Jak lupům předcházet a jak je léčit?
Dbejte na správnou stravu. Důležitá je v tomto případě správná činnost mazových žláz, které zabrání nadměrnému vysoušení. Jejich činnost podpoříte příjmem vitaminu biotinu, což je vitamin ze skupiny B. Ten se přirozeně vytváří ve střevní mikroflóře, ale pouze při zdravé a vyvážené stravě. Jezte zeleninu, která je bohatá na komplexní sacharidy. Patří sem brambory, cibule, řepa, chřest, zelí, okurky a dále například luštěniny. Nezapomínejte na dostatek vitaminu E a stopové prvky selen a zinek.
Na trhu je dále celá řada prostředků, zejména šamponů, určených k péči o vlasy s lupy. Můžete si vybrat v jakékoliv drogerii či Vám poradí v lékárně. Přestože Vás hlava svědí, vyvarujte se jejímu drbání. Drbáním pokožku hlavy jen ještě více podráždíte a tvorba lupů se zvýší. Naopak jemnou masáží hlavy podpoříte tvorbu mazových žláz. Pokud však na hlavě objevíte žluté stroupky či červené skvrny, dojděte si k lékaři. Může se totiž jednat o infekci způsobenou bakteriemi či plísněmi.