Ruční opracování dřevěného řeziva
Pro ruční zpracování dřeva se používají různé stroje, nástroje a pracovní pomůcky, které můžeme rozdělit do tří základních kategorií. Buď jsou to dřevoobráběcí stroje a nástroje, nebo pomocné stroje a nástroje, anebo nástroje k zajišťování a upevňování polotovarů.
Upevňování a zajišťování řeziva
Tyto pomůcky slouží k upínání zpracovávaného materiálu na pracovní desku, předpokladem je dostatečná přítlaková síla na plochu dřeva, aby se při opracování nepohybovalo po pracovní desce. Používá se k tomu zpravidla tzv. truhlářská hoblice, neboli ponk, což je speciální truhlářský pracovní stůl s dřevěnými svěráky (vozíky). Dřevo se pak ještě může upínat kleštinami, ocelovými ztužidly a lisy. Ztužidla truhláři používají většinou k upnutí opracovávaných desek a latí, kleštiny pak ke stažení silných přířezů při lepení dřeva. Při výrobě dřevěné dýhy u konstrukčních desek se používají tzv. U lisy.
Obráběcí a pomocné nářadí a nástroje
Truhláři potřebují ke své práci sady hoblíků, dlát a vrtáků, používají různé pily rámové, pily čepovky, děrovky, ocasky. Pomocné nástroje slouží k obrábění a přidržování materiálu a jsou to kleště, kladiva, brusné nástroje, šroubováky atd.
Velkou pozornost vyžaduje příprava řezných nástrojů
Každý, kdo pracuje se dřevem, však musí ovládat alespoň zčásti zámečnické řemeslo. Veškeré pracovní pomůcky musí být totiž optimálně funkční, musí být ostré, řezná část (břit) musí být nabroušena pod správným úhlem. Práce s tupým nástrojem se vždy projeví na kvalitě řezu a na opracované ploše. Nehledě na to, že práce s tupým nástrojem je podle statistik nejčastější příčinou úrazu.
Naostřit nástroj tedy vyžaduje nejen odbornou znalost, ale i zručnost. Každý pracovní nástroj potřebuje jiné podmínky při broušení a zvláštní pozornost věnují truhláři pilovým listům. Ty musí mít dostatečný tzv. rozvod, což je střídavé naklánění zubů vlevo a vpravo od směru řezu. Pila bez rozvodu zubů by se totiž při řezu zadusila třením a řez by pak nebyl hladký.