Krása nejen motýlích křídel
Kdo by rád nepozoroval třepetající se motýlí křídla, poletující si volně a svobodně, jejich dechberoucí skvostné zbarvení. Jako děti jsme je rády chytaly a radostně opět nechaly vzlétnout. V současné době je už více vzácností spatřit motýla, jenž si svobodně poletuje a usedá na květ. O to zajímavější a lákavější je hobby v rámci chování živých motýlů doma.
Motýli se dělí na denní a noční. Dále se dělí na ty, kteří přijímají potravu nebo nikoliv. Motýli přijímající potravu se dožívají déle. Vývoj motýlů prochází čtyřmi stádii.
Chov motýlů aneb jak získat chovného jedince?
Kde a jak si opatřit chovného jedince, který je samozřejmě nejdůležitějším počinem v rámci realizace chovu? Ideální v tomto případě je navštívit osobně entomologickou burzu, kde je zároveň i nabídka a prodej vajíček, housenek a všeho potřebného. Rovněž lze po domluvě navštívit vhodného již chovatele a u něj si zakoupit vajíčka. Stejně tak můžete navázat kontakty prostřednictvím diskusního fóra či odborných entomologických stránek a domluvit se na osobním setkání. V tomto případě není nejlepší volbou nákup vajíčka, housenky či kukly přes internet. Stejně tak není ideální nakupování prostřednictvím internetu. Zde platí rozhodně uplatnit osobní nákup, kdy získáte i veškeré potřebné a odborné rady.
Jak na samotný chov od prvopočátku aneb od vajíčka?
Vajíčko náleží do prvního vývojového stádia motýlů. Při pořízení si vajíčka je třeba se ihned prodávajícího informovat, kdy se očekává vylíhnutí housenky. Pokud se bude jednat o vajíčka, která budou zimovat, je třeba je umístit do skleněné či plastové krabičky. Musí se jednat o průhlednou nádobu a zajištěnou tak, aby po vylíhnutí housenka nemohla uniknout. Vajíčko pro zdárný vývin potřebuje vlhkost, tj. zajištění savého papíru na dno nádoby. Je třeba se vyhnout umístění na slunném místě.
Po vylíhnutí vajíčka nastává druhá fáze vývoje, tj. kdy se nám z vajíčka vylíhne housenka. Zde je nejdůležitější poskytnout housence dostatek potravy, čím více potravy housenka dostane, o to delším životem disponuje poté samotný motýl! Vhodnou potravou jsou rostliny, které je třeba očistit, omýt a nechat uschnout, nikdy nedávat mokré. Housenka potřebuje místo, kde bude neustále světlo. Jak housenka poroste, je třeba jí poskytnout větší obydlí. Není rovněž vhodné nechat větší množství housenek pohromadě. Lepší oddělit na menší skupiny.
Třetím stádiem je zakuklení housenky. V tomto období nastává útlum krmení housenek. Jakmile kukla změní svou barvu, lze očekávat vylíhnutí motýla. Kukly potřebují dostatek orosení a též prostor, neboť po vylíhnutí motýl, tj. čtvrté stadium, potřebuje dostatek místa pro roztažení křídel. Poté už jen čekáme na vylíhnutí a spatření motýla a můžeme se kochat jeho krásou a vlastním úspěchem.