Ráčil bych 500 litrů vaší nejlepší dešťové
Samozřejmě, že takhle to asi moc nefunguje. Že bychom zachytávali dešťovou vodu na export, tak moc tu zase neprší a hlavně sami s tím máme problém, pokud se podíváte na stav českého vodohospodářství a zemědělství, které každé léto vysychá jak satanova rokle. Ale Arabové, kteří zde dojedou ve svých soukromých letadlech, jsou ale velmi otevření novým cestám, jak dostat vodu do rodné země a patrně vykoupit celý obchod není až takový problém. Je pravda, že jsme levní, ale jen tak si opatřit několik set litrů + zásoby ve skladě, to chce řádnou kuráž, hlavně to poté nastěhovat do nějakého toho přepravního prostředku.
Proč si ji neodčerpají z moře
Arabové by byli blázni, kdyby si kupovali drahé mattonky a zalévali s tím záhony. Například ve Spojených emirátech čerpají vodu z moře, filtrují ji, zbavují soli a poté jim slouží jako voda zavlažovací. Nechutná nijak vábně, a možná proto se vždycky, když letí kolem, rozhodnout skoupit pár těch flašek domů. Přece jen se cena vody zde, uprostřed zelené Evropy, liší než někde na Arabském poloostrově. Co je ale zajímavé, tak ty arabské filtry ještě nefungují tak dobře, nebo spíše v takové míře. Protože například v Izraeli už dokázali skoro nemožné a to, že pomalu přetvořili poušť v úrodnou zemi. Stačilo jen pár kapek vody a hodně humusu.
Budoucnost je nahnutá i pro nás
Pokud si z toho nyní děláme srandu, tak vězme, že i v Evropě té vody není dostatek. Povrchová voda díky skoro srovnané zemi odteče pryč, vezme s sebou část úrodného humusu z polí a nezanechá ani kapku na spodních vodách, na kterých záleží nejvíce. A naše „starostlivost“ o životní prostředí tomu také moc nepřispívá, hlavně, když vysazujeme samé smrkové monokultury, které poté nedostatkem vody uhnívají a stávají se tak lehkým terčem pro všemožné dřevní parazity.
Proto je důležité vzít si příklad z kluků arabských a šetřit s vodou, jak jen dokážeme nejlíp. Namísto půl hodiny ve sprše to zkuste dát za 5 minut a pomůžete minimálně sobě spotřebou energie a vody.